Základní doporučení pro pokládku dlažby
Z hlediska výsledné a nadčasové kvality celého stavebního díla je správné provedení podkladních vrstev nejdůležitější fází celé výstavby. Sebekvalitnější dlažba nemůže suplovat jakékoli nedostatky a nekvalitu v podkladních vrstvách.
Řádně zhutněná pláň a řádně zhutněné podkladní vrstvy jsou základními podmínkami pro kvalitně provedenou spodní stavbu s dlouhou životností. Skladba podkladních vrstev je vždy závislá na konkretních geologických poměrech a předpokládáném zatížení budoucí plochy.
Velký důraz je kladen na technologicky správné a kvalitní hutnění podkladu po jednotlivých vrstvách, případně po jejich častech o tloušťce10-15cm. Předejdeme tak nebezpečí "propadání" dlažby v budoucnosti. Pokladní vrstvy se provádějí ve spádu budoucí zpevněné plochy.
Vlastní urovnání kladecí vrstvy se provádí pomoci dřevěné latě nebo hlinikového pravítka přes vodicí lišty. Kladecí vrstvu je nutné výškově nadsadit o 5-10mm, neboť při konečným hutnění zadlažděného krytu dojdeke zhutnění kladecí vrstvy, tudíž k poklesu její vrchní úrovně.
Orientační klíč k výběru dlažby
pochozí plochy -dlažby ve výškach 25, 30, 40 a 60mm
pojezdové plochy (osobní auto) -dlažby ve výšce 60 a 80mm
pojezdové plochy s extremním zatížením - dlažby ve výšce 80 a 100mm
Ukázky složení podkladních vrstev
Pochozí plochy
Pojezdové plochy pro vozidla do 3,5t