Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dům svépomocí

13. 3. 2015
Startovní čára
 
  • Svépomocný stavebník postaví hrubou stavbu svého vysněného domu za 1000 hodin. Vytrénovaný běžec urazí za 1000 hodin hravě dobrých 10 000 km. To odpovídá šestadvacetinásobné trase z Českého Těšína do Brna a zpět. Pokladní v supermarketu za 1000 hodin odbaví přibližně 20 000 přeplněných nákupních vozíků. To všechno jsou velkolepé, avšak nikoliv nemožné výkony. Ovšem za předpokladu, že je na ně člověk náležitě připraven a má dostatek vytrvalosti.
 
  • Běžec svých 10 000 km neuběhne naráz, jinak by velice rychle ztratil dech. Stavba domu ve vlastní režii funguje podobně. Klademe jednu nohu před druhou a občas si uděláme přestávku. Tak se dostaneme bezpečně do cíle. Pokud si důkladně prostudujete sérií obrázku v naší galerii, okamžitě zjistíte, že jednotlivé kroky nejsou ani komplikované, ani obtížné. Často stačí ono známe "vědět jak na to". Začíná to již při vyznačování rohů domu na stavebním pozemku. Rychle se naučíte zacházet s pásmem a nivelačním přístrojem. 
 
  • Samozřejmě jsou i práce, které jsou pro svépomocného stavitele příliš obtížné. Napřiklad stavba krovu. Na to však existují odborníci, kteří vám pomohou. Avšak tradiční práce na hrubé stavbě, počínaje betonováním základů až po výstavbu zdiva nepředstavují pro svépomocného stavitele žádny velký problém. Zejména ne tehdy, pokud jste se rozhodli pro některý ze stavebicových systémů jako stvořených pro svépomocné stavění, jako jsou přesné porobetonové cihelné bloky nebo bednící tvárnice. Přiznejme si, že i u těch nejinteligentnějších stavebních systémů vždy narazíme na řešení obtižných stavebních detailů.
 
  • Mnoho stavitelů má strach z prvního velkého kroku - stavby základů. Přitom již v této fázi je možné vlastní prací ušetřit až několik 10-tisíc korun. Tuto lukrativní svépomocnou práci byste si tedy neměli nechat ujít. Mnozi z nás již možná měli předem možnost si stavbu základů vyzkoušet, například u přátel, kteří si svůj sen o vlastním bydlení splnili o něco dříve. Stále znovu budete zjišťovat, že tento "nepřítel" není tak záludný, pokud se s ním předem seznámíte. Koho by nerozzlobila skutečnost, když až při betonování překladů, stropů a věnců zjistí, že i základy by bylo možné zvládnout svépomocí. Avšak potom bude na všechno pozdě.
 
  • Proto byste se měli snažit začít co nejdříve shromažďovat stavitelské zkušenosti ve všech oblastech, ve kterých si sami nejste zcela jisti. Také si osvojte co nejvíce teoretických znalostí. Avšak pozor! Pokud se zeptáte tří expertů, dostane se vám často tří rozdílných odpověďí. A na závěr už vůbec nebudete vědět, čemu můžete věřit. Požadujte od všech rádců důkazy pro jejich tvrzení. Proč je ten materiál dobrý? Jaké výhody mi z toho plynou? Kdo s tím má již zkušenosti, jak se ten či nebo onen výpočet provádí? Jen tak se vám podaří rychle vytřídit polopravdy a dopracovat se k nějakému výsledku.

 

  • O jednom však pochybovat nemusíte, že do jednoho čtverečního metru obytné plochy nebudete muset investovat více než 6 až 7 tisíc korun. Že tomu nevěříte? Potom si vezměte k ruce svoji materiálovou kalkulaci od horní hrany stropu sklepa (bez nákladů na pozemek) a vydělte celkový součet plánovanými čtverečnými metry. Pokud skutečně postavíte svůj dům v co největší míře ve vlastní režii, výsledek vás jistě povzbudí. Nyní asi namítnete, co potom mají znamenat debaty stavařů a politiků o tom, zda je možné stlačit náklady na jeden čtverečný obytné plochy pod 15-tisíc korun (od horní hrany stropu sklepa bez pozemku), když je to tak jednoduché, dostat se tak hluboko pod stanovenou hranici nákladů? Odpověď je krátka a jasná! Svépomoci stavitelé nevedou plané řeči. Raději vezmou do ruky kladivo, lopatu a zednickou lžíci.
  • Takže s tím raději hned začněme!!


                 Mnoho úspěchu a zdar přeje
Kamil Szarzec
Příspěvěk revidován 26.7.2011 MiWal